Niechemiczne sposoby zwalczania szkodników roślin

Niechemiczne sposoby zwalczania szkodników roślin

Rośliny towarzyszyły człowiekowi od zawsze. Już pierwsi ludzie dzięki owocom i warzywom mogli zaspokoić podstawową potrzebę jaką jest głód. Z czasem nauczyliśmy się nie tylko żerować na wspomnianym bycie, ale również współtworzyć go przy pomocy różnych metod. Uprawa warzyw i owoców to niezbędny proces, dzięki któremu zaopatrujemy się w niezbędną żywność. Rośliny są dla nas ważne również pod względem estetycznym. Wiele osób dba o swoje ogrody oraz kwiaty doniczkowe, ponieważ zwyczajnie wspomniane hobby sprawia im przyjemność. Warto jednak mieć świadomość tego, że każda roślina – nawet najbardziej odporna i wytrzymała – może być narażona na działanie różnych szkodników. Jeśli uprawiamy ogródek lub po prostu lubimy nasze kwiaty stojące na ogrodowym tarasie, powinniśmy wiedzieć na ten temat więcej. Jak się okazuje, ewentualna niewiedza może przysporzyć wielu problemów i w efekcie doprowadzić do wyniszczenia naszej przydomowej flory.

Pierwsze objawy choroby roślin – jak walczyć ze szkodnikami

Aby sprawnie i efektywnie leczyć rośliny, musimy najpierw zauważyć ich chorobę. Bądź też obecność ewentualnych szkodników w pobliżu sadzonek. Objawy związane z pojawieniem się jednego lub drugiego elementu mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od rodzaju choroby i szkodnika, z którymi mamy do czynienia. Niektóre symptomy pojawienia się zagrożenia są bardzo trudne do zauważenia. Inne powinniśmy z kolei dostrzec od razu. Powodem do niepokoju mogą być na przykład podziurawione liście lub dziwny nalot pojawiający się na tych ostatnich. Chore roślinki z reguły rosną bardzo wolne lub ich wzrost zostaje całkowicie zahamowany. Częstym efektem obecności szkodników są również plamy pojawiające się na sadzonce (głównie na liściach). Jeśli nie mamy pewności z jaką chorobą przyszło się nam mierzyć, poszukajmy odpowiedzi w sklepach ogrodniczych. Zróbmy zdjęcie i szybko odwiedźmy specjalistę!

Naturalne sposoby zwalczania szkodników

W środowiskach zawodowo zajmujących się uprawianiem roli czy ogrodu ochrona roślin nierzadko skupia się na naturalnych sposobach działania. W branży popularne jest przede wszystkim zwalczanie szkodników roślin przy pomocy środków biologicznych. Innymi słowy, szkodnik atakujący roślinę zostaje pokonany przez swojego naturalnego wroga. Na przestrzeni lat prowadzono wiele badań związanych z biologiczną ochroną roślin. Naukowcy importowali „broń” do walki ze szkodnikami z dalekich krajów, ponieważ wiele atakowanych sadzonek również nie miało korzeni polskich. W efekcie, nie wszystkie decyzje przyniosły rolnictwu zbawienne skutki, jednakże nie da się również ukryć, iż wspomniane badania pozwoliły uchronić sadzonki przed wyniszczeniem. Warto dodać, że biologiczne metody walki ze szkodnikami opłacają się w takich miejscach jak szklarnie, gdzie rolnicy mogą kontrolować populację organizmów zwalczających szkodniki. W przypadku upraw na polu efekty podjętych działań mogą nie być wymierne.

Dobra ziemia = zdrowa roślina

poznańWiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wielki wpływ na zdrowie roślin ma zwykła ziemia, w której sadzimy owoce, warzywa czy kwiaty ozdobne. Jak się okazuje, odpowiednia gleba może uchronić florę przed atakami szkodników oraz chorób. Warto zadbać przede wszystkim o właściwe nawilżenie uprawianej ziemi, a także o jej optymalne napowietrzenie. Podstawowym czynnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój roślin jest również nawóz. Ten ostatni w miarę możliwości powinien być naturalny. Odpowiedni nawóz przyczynia się do szybkiego wzrostu sadzonek. Dostarcza im także niezbędnych substancji odżywczych oraz witamin. Szereg rad dotyczących stosowania nawozów w ogrodzie i ogrodnictwie znajdziemy na specjalistycznych forach internetowych poświęconych wspomnianym zagadnieniom.

Zwierzątko domowe – naturalny wróg szkodników

Warto chronić rośliny na różne sposoby. Nawet te najbardziej dziwaczne. Okazuje się, że ochronę naszym sadzonkom mogą zapewnić nawet zwierzęta domowe. Koty i psy skutecznie nastraszą groźne dla flory organizmy. Warto na przydomowym drzewie zamontować również karmnik, ponieważ wiele gatunków ptaków żywi się szkodnikami roślin. Choć podane informacje wydają się niektórym nieprawdopodobne, zwierzaki rzeczywiście mogą nam – mniej lub bardziej nieświadomie – pomóc w ochronie ogrodu.

Preparaty ochronne a chemia

Minusem stosowania jakichkolwiek preparatów chemicznych do walki z roślinami jest przede wszystkim zagrożenie związane z narażeniem roślin na działanie negatywnych chemikaliów. Szkodniki zostaną co prawda pokonane, jednak z reguły ucierpią również sadzonki. W ostatnim czasie producenci starają się ograniczyć użycie środków chemicznych. Oferowane na rynku preparaty bardzo często w swoim składzie mają nieszkodliwe dla roślin półprodukty naturalne. Takich preparatów jest jednak wciąż stosunkowo niewiele.

Jak się okazuje, chemiczna ochrona roślin nie musi być najefektywniejszym sposobem na walkę z ogrodowymi szkodnikami. Jeśli regularnie dbamy o nasze rośliny, owoce i warzywa, stosunkowo łatwo poradzimy sobie z ewentualnymi zagrożeniami. Warto przede wszystkim obserwować stan roślin i reagować natychmiast. Gdy szkodnik zaatakuje, brak zainteresowania ze strony ogrodnika szybko prowadzi do całkowitego wyniszczenia rośliny. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, by zadbać o ziemię uprawną. To ona jest głównym elementem wpływającym na zdrowy rozwój rośliny. Wszystkie wymienione rady dają jeden ważny efekt – piękny i zdrowy ogród oraz pachnące, dorodne rośliny.