Zasady pielęgnacji turbiny

Zasady pielęgnacji turbiny

Z pewnością każdy posiadacz samochodu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że sprawne części auta to nie tylko podwyższony komfort jazdy, ale również zwiększone bezpieczeństwo. Koniecznym zatem jest wykonywanie regularnych przeglądów, a w razie konieczności serwisowanie pojazdu.

Pomimo tego, że naprawy lub wymiany poszczególnych części wiążą się czasem ze znacznymi kosztami, to warto w nie inwestować. Zdrowie i życie jest bowiem nie do przecenienia.Zaawansowane technologicznie pojazdy posiadają wiele części, które służą usprawnieniu ich pracy. Jednym z tego rodzaju elementów jest turbosprężarka, powszechnie znana pod nazwą turbodoładowania. Nawet, jeśli do tej pory ktoś nie wiedział, czym w zasadzie jest tego rodzaju urządzenie, teraz na pewno już się domyśla. Turbosprężarka została stworzona po to, by zwiększać moc pracy silnika przy jednoczesnym zużywaniu mniejszej ilości paliwa. Zaskakującym może wydawać się fakt, że turbiny, choć stosowane we wszystkich nowoczesnych samochodach, same w sobie innowacyjnym wynalazkiem nie są. Ich historia zaczyna się już pod koniec XIX wieku, bo w 1885 roku. Wtedy to dwóch znanych obecnie w świecie motoryzacji konstruktorów – Daimler oraz Diesel – dokonało pierwszych prób zwiększyć moc silnika poprzez doprowadzenie do niego sprężonego powietrza, a tym samym uzyskać mniejsze spalanie paliwa. Jednak jeszcze chwile potrwało zanim odkrycie to opatentowano, a dokonał tego szwajcar w 1905 roku.

To właśnie jemu przypisuje się wynalezienie turbosprężarki. Od tego momentu turbina była stale ulepszana, aby ostatecznie na dobre zagościć w wielu nowoczesnych modelach samochodów. W latach 70. została nawet zastosowana w Formule 1. Choć turbosprężarka powstała głównie z myślą o wydajniejszej pracy silnika, a więc jednocześnie o lepszej jeździe samochodu, obecnie montuje się ją w silnikach głównie ze względów ekologicznych, ponieważ wyraźnie minimalizuje emisję dwutlenku węgla przez co w znacznym stopniu przyczynia się do ochrony środowiska. Ponadto, jej zastosowanie posiada znacznie więcej zalet, między innymi obserwuje się dużą wydajność przy malej pojemności, optymalne, a więc najbardziej opłacalne zużycie paliwa, generuje niski poziom hałasu, co jest bardzo komfortowe w praktyce dla uszu, możliwe jest osiągniecie wyższego momentu obrotowego na niskich obrotach. Niewątpliwym plusem jest również mała wielkość turbiny, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca. Tak właśnie działają między innymi turbosprężarki od spółki Kramex, których sprzedażą wspomniana firma zajmuje się od wielu lat. Chcąc cieszyć się jak najdłużej sprawnością turbiny, a tym samym silnika i całego samochodu, warto wiedzieć, jak należy się z nią obchodzić. W pierwszej kolejności należy stosować tylko i wyłącznie oleje, które są najwyższej jakości i są zalecane przez producenta danej sprężarki. Ponadto, ważnym jest, aby po uruchomieniu silnika pozostawić go chwilę na tak zwanym „luzie”. W tym czasie olej ma szansę równomiernie dotrzeć do każdego zakamarka silnika, również do turbosprężarki. Podobnie jest podczas gaszenia silnika – nie należy tego robić gwałtowanie, zaraz po tym jak silnik pracował na najwyższych obrotach. Trzeba pozostawić go przez chwilę na biegu jałowym. W ten sposób wyhamowuje się obroty turbiny. Istotna jest regularna wymiana filtrów powietrza, w których gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Tylko w ten sposób można chronić części przed ewentualną awarią czy zniszczeniami.

Nie można dopuścić do tego, aby dostały się one wraz z powietrzem do wnętrza silnika oraz turbosprężarki. Koniecznym jest także sprawdzanie poziomu oleju silnikowego. Musi on być czysty oraz w odpowiedniej ilości, aby turbina i silnik mogły prawidłowo działać. W przeciwnym wypadku może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń, co w praktyce wiąże się z wysokimi kosztami wymiany poszczególnych części samochodu. Jeśli będzie się pamiętać o wszystkich tych wskazówkach, których wcale nie jest dużo i są możliwe do wykonania, można mieć gwarancję wieloletniej sprawności turbosprężarki oraz silnika. Tym samym zyska się więcej na wysokim komforcie oraz bezpieczeństwie podczas jazdy.