Żarniki ksenonowe

Żarniki ksenonowe

Żarnik jest częścią każdej żarówki. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w dużej mierze to właśnie od niego zależy, że żarówka świeci. Jest to bowiem mały drucik umieszczony w bańce żarówki. Materiałem, z którego jest wykonany to wolfram. Jego właściwości pozwalają osiągnąć żarnikowi dużą wytrzymałość. Wolfram bowiem ma bardzo wysoką temperaturę topnienia. Jest to bardzo ważne w przypadku żarników, ponieważ podczas emisji światła wytwarza się ciepło.

Od lat 90-tych XX wieku z powodzeniem wykorzystuje się w przemyśle motoryzacyjnym oświetlenie ksenonowe. Tym samym, stosuje się żarniki ksenonowe. Różnią się one od tych, wykorzystywanych w tradycyjnych żarówkach. Żarniki ksenonowe bowiem, wykonane są z wysokociśnieniowego szkła kwarcowego. W przeciwieństwie do tych, które umieszczane są w zwykłych żarówkach. Mają one postać podwójnej spirali, co zwiększa sprawność energetyczną żarówki. Działa w ten sposób, że pod wpływem dostarczenia napięcia elektrycznego, zaczyna się żarzyć. Wówczas emituje światło. Jeśli chodzi o żarniki xenonowe, to posiadają one szereg właściwości, które dają niezwykle wiele korzyści. Przede wszystkim mają długą żywotność. Charakteryzują się również trwałością i niezawodnością. Wpływa to pozytywnie na kwestię oszczędności. Co ważne, żarniki ksenonowe emitują światło, którego kolor jest bardzo zbliżony do barwy światła naturalnego. W związku z tym, oko ludzkie prawie się nie męczy. Wpływa to korzystnie na bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy. Inaczej jest z kolorem generowanego światła w przypadku żarników umieszczanych w zwykłych reflektorach halogenowych.

Łatwo zauważyć, że żarniki ksenonowe lepiej spisują się niż tradycyjne, umieszczane w zwykłych żarówkach. Zawdzięczają to szeregowi właściwości, które składają się na bezpieczeństwo oraz komfort podczas obsługi pojazdu. W związku z tym nie powinien dziwi

fakt, że od lat żarówki, a tym samym żarniki ksenonowe z powodzeniem zastępują halogenowe oświetlenie samochodowe.