Współpraca z prawnikiem

Współpraca z prawnikiem

Prawnik jest osobą, która jest w stanie udzielić nam profesjonalnej porady prawnej oraz reprezentować nas godnie w sądzie. Zazwyczaj sytuacje, w których potrzebujemy u swojego boku adwokata czy radcy prawnego nie są przyjemne (wiążą się ze sprawami sądowymi, apelacjami, rozwodami czy sprawami karnymi), dlatego warto zatrudnić taką osobę, która zapewni nam fachową, rzetelną i mocną obronę. Współpraca z prawnikiem to nie tylko czas spędzony na sali sądowej. Bardzo często do spotkania w tej ostatniej w ogóle nie dochodzi. Dobry prawnik jest w stanie umiejętnie osiągnąć zamierzone przez nas cele. Oczywiście wtedy, gdy nasze racje są słuszne i możemy je mniej lub bardziej udowodnić. To w gestii prawnika leży uwzględnienie wszystkich dowodów. Wybierając prawnika warto kierować się zatem kilkoma ważnymi wytycznymi, bez uwzględnienia których nie osiągniemy planowanych wyników. O jakich czynnikach mowa? Na co warto zwrócić uwagę zatrudniając adwokata czy radcę prawnego?

Adwokat czy radca prawny

Prawnikiem nazwiemy zarówno adwokata, jak i radcę prawnego. Warto mieć jednak świadomość, że każdy z nich zajmuje się nieco odmiennymi sprawami. Z drugiej strony granica między radcą a prawnikiem w wyniku wprowadzenia i nowelizacji odpowiednich ustaw zaczęła nieco się zacierać. Nie musimy jednak dokładnie wiedzieć, czym zajmują się osoby pracujące w wymienionych zawodach. Jeśli udamy się do radcy, a sprawa przeznaczona będzie dla adwokata, ten pierwszy odeśle nas do specjalisty z danej dziedziny. Podobnie jest zresztą w drugą stronę. Zawód prawnika powinien bowiem wiązać się przede wszystkim z dbałością o dobro osoby proszącej o pomoc.

Zakres usług prawnika

Usługi świadczone przez prawników są bardzo rozległe, ponieważ obszerne jest samo pojęcie prawa oraz wszystkie zagadnienia z nim związane. Bardzo często prawnik jest po prostu doradcą swojego klienta. Na podstawi dostarczonych informacji udziela porad i wydaje opinie w sprawie. Udając się na konsultacje możemy spodziewać się fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na dręczące nas pytania. Z drugiej strony praca prawnika polega również na konstruowaniu różnego rodzaju umów oraz dokumentów, których laik nie będzie mógł prawidłowo przedstawić w sądzie czy innym urzędzie. W skrócie, do głównych zadań prawnika należy:

 • prowadzenie negocjacji,
 • sporządzanie umów,
 • sporządzanie dokumentów,
 • reprezentowanie klienta w sądzie,
 • reprezentowanie klienta przed organami prawnymi,
 • udzielanie porad prawnych,
 • wydawanie opinii prawnych,
 • sporządzanie pism procesowych,
 • tworzenie regulaminów,
 • reprezentowanie inwestorów,
 • deweloperów, przedsiębiorców.

Wymienione wyżej „obowiązki” to ogólny zarys zadań każdego prawnika. Warto jednak dodać, iż adwokaci czy radcy prawni specjalizują się w różnych dziedzinach prawa i na co dzień świadczą usługi właśnie w tym zakresie. Bez problemu znajdziemy dzisiaj kancelarie specjalizujące się na przykład w prawie cywilnym czy prawie rodzinnym. Popularne dziedziny prawa to także prawo spadkowe, administracyjne czy prawo pracy i ubezpieczeń społecznych. Trzeba oczywiście zauważyć, iż wymienione kategorie to jedynie kropla w morzu prawniczych pojęć i specjalizacji.
Cena prawniczych usług

Trudno określić, ile zapłacimy za usługi świadczone przez prawnika. Przede wszystkim dlatego, że osoby wykonujące ten zawód stosują bardzo różne systemy rozliczeniowe. W wielu przypadkach najkorzystniejszym sposobem rozliczania się z prawnikiem jest dla klienta system godzinowy. Takie rozwiązanie sprawia, że osoba zatrudniająca prawnika płaci wyłącznie za poświęcony jemu czas. Kwota godzinowa zostaje ustalona jeszcze przez rozpoczęciem współpracy. Niekiedy opłaca się również skorzystać z tak zwanego systemu kwotowego. W tym przypadku całkowitą pensję prawnika ustala się z góry. Przed podaniem ceny prawnik uwzględnia rodzaj sprawy oraz przybliżony czas, który poświęci na pracę. Niestety, nie zawsze da się ten ostatni określić, dlatego w niektórych przypadkach ostatecznym rozwiązaniem jest system godzinowy.

Wybór kancelarii

Znalezienie odpowiedniej kancelarii tylko na pozór wydaje się łatwe. Co prawda na rynku bez problemu znajdziemy tuzin prawników zajmujących się interesującymi nas zagadnieniami, jednak nie wszyscy mogą okazać się rzetelną i sprawdzoną firmą. Jak zatem znaleźć profesjonalnego prawnika? Najlepiej z polecenia. Można również zasugerować się opiniami w sieci. Przykładem profesjonalnej kancelarii jest poznańska działalność – prawnik będący jej właścicielem posiada długoletnie doświadczenie oraz profesjonalnych pracowników. Warto również zaznaczyć, że to właśnie w Wielkopolsce czy na Mazowszu znajdziemy największe oraz najbardziej renomowane kancelarie.

Zatrudniony prawnik powinien konsultować ze swoim klientem wszystkie decyzje. Warto zatem wybrać nie tylko profesjonalistę w swoim fachu, ale również osobę wzbudzającą w nas zaufanie. Dobry prawnik nie dąży za wszelką cenę do rozprawy sądowej. Często próbuje rozwiązać sprawę polubownie, by w trosce o dobro klienta sprawa została rozwiązana szybko i na korzyść tego ostatniego.