Praktyczne i niezawodne tapety ścienne

Praktyczne i niezawodne tapety ścienne

Jeszcze do niedawna tapety uważane były za przejaw złego smaku, jednak dzisiaj możemy obserwować ich wielki powrót, co bez wątpienia cieszy zarówno producentów materiałów wykończeniowych, jak i samych użytkowników, zwłaszcza, że tapety dają nieograniczone możliwości dekoratorskie.

Oczywiście tapety ścienne nie są elementem nowym, ponieważ ich historia była długa i burzliwa. Już wiele wieków temu były materiałem pokrywającym ściany najbogatszych przedstawicieli arystokracji, co ciekawe jednak nie zostały „wymyślone” przez Europę, chociaż ich obecność odnotowano na jej terenie już w XVI wieku. Trzeba było jednak czasu, żeby nowy trend się spopularyzował i zadomowił w nowych warunkach. Tapety sprowadzano z Chin, gdzie początkowo malowane były ręcznie. Całość stanowiła więc jedno wielkie dzieło sztuki, wymagające ogromnych nakładów finansowych i artystycznych. Produkcja tapet była więc sztuką, dostępną wyłącznie wśród najbogatszych przedstawicieli społeczeństwa. Z czasem, kiedy pojawiły się nowe techniki druku, grafiki nanoszono na papier za pośrednictwem klocków drzeworytniczych, co przyspieszyło produkcję i zmechanizowało cały proces. Dzięki temu produkcja była tańsza i lepiej dostępna, choć bez wątpienia spadła ich wyjątkowość i unikalność. Ilustracje na tapetach zmieniały się nie tylko w zależności od obowiązujących trendów, ale przede wszystkim od kraju i konkretnej kultury. W zależności więc od szerokości geograficznej ściany zdobiły motywy roślinne lub zwierzęce. To, co jeszcze kilka wieków temu było dostępne wyłącznie królom, dzisiaj króluje w przestrzeni naszych mieszkań, przekładając się na cały ich wizerunek i komfort życia. Niższa cena oraz nieograniczony wybór sprawia, że tapety są w stanie całkowicie zmienić charakter przestrzeni, pozwalając jednocześnie na optyczne powiększanie lub pomniejszanie pomieszczeń. Niewątpliwą zaletą jest także to, że tapety ścienne nie muszą wcale pokrywać ich całych powierzchni.

stylowa sypialniaCoraz częściej decydujemy się na wytapetowanie fragmentu ściany lub nawet ozdobienie mebli. Od niedawna projektanci proponują także tapety w nowych odsłonach na przykład jako…obrazy, które można oprawić w ramkę i powiesić nad łóżkiem. Umasowiona produkcja materiałów dekoracyjnych pozwoliła na dowolne kreowanie wizerunku przestrzeni, dzięki czemu kolorowe tapety służą do osiągania dowolnego efektu, nie pociągając jednocześnie za sobą wysokich kosztów remontu. Zmieniła się także ich odporność, przede wszystkim dlatego, że delikatne i cienkie tapety zostały współcześnie zastąpione przez tworzywa pokrywane warstwami ochronnymi, które są odporne nie tylko na mycie, ale nawet na wpływ silnych detergentów. Jest to szczególnie ważne kiedy zależy nam na umieszczeniu tapety w pomieszczeniach uznawanych za trudne, takie jak na przykład kuchnie czy łazienki, w których wysoka temperatura czy stałą wilgoć może negatywnie odbić się na wytrzymałości materiałów wykończeniowych. Wzmocnione tapety ścienne są bez wątpienia zbawienne w przypadku pokojów dziecięcych, zwłaszcza, że najmłodsi lubią wyładowywać swoją ekspresję twórczą na dużych powierzchniach. Zmywalna tapeta może zabezpieczyć więc domowy budżet przed koniecznością dokonywania kolejnych remontów. Nowoczesne rozwiązania są także wsparciem dla małych artystów, ponieważ coraz częściej można spotkać się z tapetami, które przeznaczone są do samodzielnego pomalowania. Tapetowanie może być więc połączone z zabawą, angażującą nie tylko dziecko, ale i całą rodzinę. Nieskończone ilości propozycji sprawiają, że dzisiaj za pośrednictwem tapet jesteśmy w stanie przekształcić nawet najbardziej problematyczne wnętrza, nadając im konkretny wymiar. Wybierając tapety tematyczne lub utrzymane w konkretnej stylistyce, możemy wyczarować w przestrzeni mieszkania styl retro lub wymiar całkowicie industrialny. Bez wątpienia ogromną rolę takiemu działaniu nadały fototapety, które podbijają obecnie nowoczesne wnętrza. Możliwość samodzielnego stworzenia ilustracji sprawia, że fototapety powróciły do swojej pierwotnej postaci – tworzywa kreowanego na specjalne zamówienie, niepowtarzalnego i dopasowanego do konkretnej przestrzeni. Tapetowanie nie jest czynnością skomplikowaną, wymaga jednak cierpliwości i nieco wprawy, producenci starają się jednak maksymalnie ułatwić nam sprawę, oferując materiały, które nie pozwalają na popełnienie jakiekolwiek błędu. Inspiracji można szukać na stronach, takich jak http://zenworks.pl/tapety-scienne/ lub w magazynach architektonicznych. Ważne jest jednak to, by w efekcie końcowym być zadowolonym z remontu czy też urządzonego wnętrza.

Oczywiście niezbędne jest odpowiednie dobranie tapety, ponieważ w sprzedaży znaleźć można obecnie kilkanaście typów tapet, przeznaczonych do aranżacji różnych pomieszczeń i charakteryzujących się zupełnie innymi parametrami. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, których ściany nie są idealnie równe i na których pojawiają się nieestetyczne wypukłości. Wybierając delikatną i cienką tapetę trzeba liczyć się z tym, że faktura ściany będzie doskonale widoczna, przez co nieestetyczne krzywizny będą jeszcze bardziej wyeksponowane. Jeżeli nie mamy pewności jakiego rodzaju tapeta będzie najlepsza do naszych pomieszczeń, z powodzeniem możemy zasięgnąć rady pracowników sklepów z tapetami, doskonale orientujących się w materiałach dekoracyjnych. Do tapetowania można też zatrudnić profesjonalną ekipę remontową, która sprawnie i dokładnie położy wybrane przez nas tapety. Mają w końcu służyć nam na wiele lat, nie powinno się więc ryzykować nieodpowiednio rozprowadzonym klejem czy źle dopasowanym wzorem. Tapety powróciły w wielkim stylu, dlatego też jeżeli zależy nam na przekształceniu wizerunku naszej sypialni, kuchni czy pokoju dziennego, z powodzeniem będą idealnym tworzywem, dającym nieograniczone możliwości aranżacyjne.