Odpowiednia wiertarka do pracy

Odpowiednia wiertarka do pracy

Dobór odpowiednich narzędzi pneumatycznych oraz elektronarzędzi to bardzo ważna sprawa podczas realizowania każdego, nawet najmniejszego projektu remontowo-budowlanego. Skąd jednak wiedzieć, że dane urządzenie warto wybrać, a inne nie? Na co zwracać uwagę podczas dokonywania zakupu?

Poniżej przedstawiamy kilka, wybranych przez nas najczęściej stosowanych elektronarzędzi i narzędzi pneumatycznych takich jak wiertarki i szlifierki oraz podajemy właściwości, jakimi powinny się charakteryzować:

 1. wiertarka:
 • rękojeść obleczona gumą w celu uzyskania właściwości antypoślizgowych
 • dodatkowa rękojeść w przypadku większej wiertarki
 • mocna, wytrzymała obudowa
 • lekkie i poręczne urządzeniem
 • możliwość regulowania prędkości obrotów
 • możliwość zmiany kierunku obrotów
 • wiertła mocowane za pomocą uchwytu kluczykowego bądź bezkluczykowego
 1. szlifierka
 • lekka i poręczna
 • mocna, wytrzymała obudowa
 • talerze szlifujące mocowane na rzep
 • system odprowadzający pył
 • pojemnik na pył
 1. klucz pneumatyczny:
 • lekki i poręczny
 • mocna wytrzymała obudowa
 • rękojeść obleczona gumą w celu uzyskania właściwości antypoślizgowych
 • w razie potrzeby dodatkowa rękojeść
 • możliwość regulowania prędkości obrotów

Należy zdawać sobie sprawę z wartości rozmaitych akcesoriów dołączanych do narzędzi. W rzeczywistości bowiem dopiero urządzenie wraz z osprzętem do niego składa się na całe narzędzie. A zatem, komplet dodatkowych, uniwersalnych wierteł, komplet papierów ściernych, dodatkowe rękojeści są tym, co powinno znaleźć się w każdym zestawie w zależności od rodzaju narzędzia. Nawet walizka ma duże znaczenie. Pomaga bowiem na utrzymywanie porządku na stanowisku pracy, a także zapobiega gubieniu różnych elementów zestawu, ponieważ wszystkie one znajdują się w jednym pojemniku specjalnie do tego przeznaczonym. Wiertarka – o czym można przeczytać na stronie A-B wraz z akcesoriami jest znacznie bardziej funkcjonalna i użyteczna.

Przy wyborze narzędzia należy zwrócić uwagę na to, jak bardzo jest ono ergonomiczne. To znaczy, w jakim stopniu zostało przystosowane do fizycznych właściwości użytkownika. Wiadomym jest, że narzędzia pneumatyczne oraz elektronarzędzia mają za zadanie ułatwiać każdą pracę. Ich właściwości służą do usprawniania wykonywanych czynności, czynią je łatwiejszymi i szybszymi, a zatem również wydajniejszymi. Pracownik nie jest zmęczony, więc lepiej wykonuje swoją pracę. Dzięki temu efekty są zdecydowanie bardziej zadowalające. Ergonomia może być polepszana poprzez zastosowanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych – wiertarka operowana za pomocą balansera zwiększa swoją efektywność i komfort pracy dla pracownika.

Bezpośrednio z ergonomii wynika kwestia bezpieczeństwa. Zarówno jedno, jak i drugie służą usprawnianiu pracy i czynieniu jej bardziej efektywnej.

Ergonomia stanowiska pracy

Jak skutecznie przeprowadzić remont? Przy pomocy jakich narzędzi wymienić koło w samochodzie? Jak obsługiwać urządzenia wykorzystywane podczas budowy dróg? Wszystkie te pytania sprowadzają się do jednego mianownika – ergonomii i bezpieczeństwa w pracy. Są to dwie bardzo istotne kwestie szczególnie, kiedy mamy do czynienia z elektronarzędziami i narzędziami pneumatycznymi. Są to bowiem narzędzia, które najlepiej sprawdzają się zarówno na wielkich placach budowy, jak i w domu podczas małego remontu czy zwykłych, codziennych prac. Klucz pneumatyczny świetnie nada się do wymiany kół w samochodzie i rowerze, wiertarka przymocuje nowa półkę do ściany, a szlifierka dokona prac wykończeniowych. Jest jeszcze wiele innych urządzeń. Niemal do każdej czynności można użyć innego narzędzia, bo też każda praca innych urządzeń wymaga. Grunt, to odpowiednie dobranie narzędzi.

stanowiskoJeśli narzędzia zostaną odpowiednio dobrane do pracy, to można być przekonanym, że realizacja projektu remontowego czy budowlanego pójdzie gładko i przyjemnie. Przede wszystkim należy wiedzieć, do jakiej konkretnie czynności potrzebujemy urządzenia. Jeśli już wiemy, to należy porównać ze sobą parametry techniczne dwóch tych samych narzędzi, ale innych firm, np. dwóch wiertarek czy kluczy pneumatycznych. To pozwoli zadecydować , który producent jest lepszy, i w które narzędzie opłaca się zainwestować. Trzeba przy tym zdawać sobie jednak sprawę, że cena i marka nie zawsze mają kluczowe znaczenie jeśli chodzi o jakość wykonania narzędzia. Chociaż bywa, że im wyższa cena, tym lepsze urządzenie. Są także marki, które są wiodącymi na tego typu rynku. Zakup elektronarzędzia czy narzędzia pneumatycznego należy dobrze przemyśleć pod kątem finansowym, ponieważ jest to inwestycja na lata i czasami warto więcej zapłacić, ale mieć pewność, że narzędzie będzie służyło przez wiele, wiele lat.

Kolejną ważna kwestią jest zwrócenie uwagi na ergonomiczne wykonanie narzędzia. Wiertarka powinna posiadać rękojeść obleczoną gumą, aby nie wyślizgiwała się z ręki. Tak samo rzecz się ma w przypadku narzędziami jakim jest klucz pneumatyczny. Dobrze również, gdy większych rozmiarów wiertarka posiada drugi, dodatkowy uchwyt. Dużym plusem szlifierki są talerze szlifujące mocowane na rzep. Podobnie jest w przypadku polerki. Szlifierka powinna również posiadać system odprowadzający pył oraz pojemnik na niego. Są to zaledwie przykłady cech narzędzi świadczących o ich ergonomii. W rzeczywistości tyle, ile urządzeń tyle właściwości, które powinny posiadać dla uzyskania większej ergonomii.

Cała ergonomia narzędzia sprowadza się do kwestii bezpieczeństwa, bardzo ważnej w przypadku pracy z elektronarzędziami oraz narzędziami pneumatycznymi. Wszystko to zaś służy usprawnieniu każdej pracy.