Branża meblarska w Polsce i na świecie

Branża meblarska w Polsce i na świecie

Wielu archeologów oraz badaczy dorobku ludzkiego twierdzi, że meble znane były człowiekowi niemalże od zarania dziejów. Dokładniej rzecz ujmując przyjmuje się, że pierwsze meble zaczęto konstruować w ostatnim okresie epoki kamienia – neolicie. Tak zwana rewolucja neolityczna obejmowała nie tylko uprawę roślin czy hodowlę zwierząt, ale również osiadły tryb życia. Wraz z pierwszymi osadami pojawiły się nowe techniki obróbki kamienia oraz innych surowców. Umiejętności człowieka rozwijały się w zawrotnym tempie na całym świecie. Najstarsze konstrukcje meblowe pochodzą na chwile obecną ze starożytnego Egiptu. Ich wiek to ponad 4600 lat. Od tamtego czasu w meblarstwie zmieniło się naprawdę wiele. Podobnie jak w modzie, we wspomnianej dziedzinie również obowiązywały pewne trendy czy rozwiązania, które zmieniały się na przestrzeni dziejów.

Ważniejsze style w meblarstwie na świecie

Warto wspomnieć przede wszystkim o tak zwanym stylu regencji przeżywającym swój rozkwit w XVIII wieku we Francji. Co ciekawe nazwa stylu wiąże się z sytuacją polityczną Francji, kiedy to Filip Orleański sprawował rządy reneta w okresie małoletności Ludwika XV. Cechy charakterystyczne wspomnianego stylu to utrata masywnych kształtów na rzecz ornamentów, krzywych linii oraz zdobienia brązem. Do tworzenia mebli wykorzystywano przede wszystkim jasne i egzotyczne gatunki drzew.

W okresie panowania królowej Wiktorii (od 1837 do 1901 roku) w wielkiej Brytanii rozwinął się styl wiktoriański, który opanował nie tylko meblarstwo, ale również szeroko pojętą architekturę. Styl charakteryzował się przede wszystkim eklektyzmem (połączeniem różnych epok i stylów) oraz nadmiarem ornamentacyjnym. W początkowej fazie nawiązywano przede wszystkim do tradycji neoklasycyzmu oraz neogotyku.

Ważniejsze style w meblarstwie polskim

W osiemnastym wieku w Polsce popularnością cieszyły się przede wszystkim meble kolbuszowskie, wyrabiane – jak sama nazwa wskazuje – w Kolbuszowej (dziesięciotysięczne miasto położone w województwie podkarpackim). Wyrabiane meble charakteryzowały się między innymi starannością wykonania oraz interesującymi elementami zdobniczymi. Zazwyczaj przy ich produkcji korzystano z takich gatunków drzew jak dębina, jawor, grusza, czy jasny orzech.

Warto wspomnieć także o meblach gdańskich wyrabiane – co ciekawe – nie tylko w Gdańsku, ale również w Elblągu czy Toruniu. Tworzone meble z reguły trafiały do dworków i kamienic mieszczańskich. Na przestrzeni lat meble gdańskie opierały się na różnych stylach. Na przykład na wzorach niderlandzkich czy też na angielskim stylu rokoko. Meble wykonywano przede wszystkim z takich gatunków drzew jak buk, dąb czy orzech.

Współcześni producenci mebli

Obecnie zarówno na rynku polskim, jak i na rynku zagranicznym można znaleźć wielu profesjonalnych i doświadczonych producentów mebli. W ostatnim czasie popularnością cieszą się przede wszystkim firmy takie jak http://pracowniamebli.com, produkujące meble na wymiar. Tego rodzaju konstrukcje sprawdzają się między innymi w niewielkich pomieszczeniach, chociaż niezwykle elegancko prezentują się również w większych przestrzeniach.

Podział mebli ze względu na funkcje

Meble mogą pełnić bardzo różne funkcje. Warto wyróżnić tutaj między innymi funkcję wypoczynkową, którą pełnią między innymi łóżka, fotele czy kanapy. Niezwykle ważną rolę pełnią również meble do pracy czy spożywania posiłków. Niektóre konstrukcje mogą być wielofunkcyjne. Przykładem takich mebli są popularne w okresie PRL-u meblościanki oraz półkotapczany. Co ciekawe, te ostatnie znowu wracają do łask. Stają się modne przede wszystkim w pokojach dziecięcych.

Podział mebli ze względu na miejsce użytkowania

Współcześnie meble możemy również kwalifikować do różnych kategorii na podstawie ich przeznaczenia. Najpopularniejsze działy w tym przypadku to meble mieszkaniowe,restauracyjne, sklepowe czy hotelowe. Warto jednak pamiętać, że istnieją meble wykonywane specjalnie na zamówienie szkół, biur czy kościołów. Co więcej, specjalne konstrukcje meblowe wykonuje się również dla okrętów czy wojskowych koszar.