Jak wybrać najlepszy dla siebie rower?

Jak wybrać najlepszy dla siebie rower?

Zgodnie z propagowanym przez prasę i telewizję zdrowym trybem życia, coraz większa ilość osób decyduje się na przesiadanie się z samochodów czy autobusów miejskich na rowery. Wszechobecne reklamy, podobnie jak oryginalne kształty czy kolory jednośladów przyciągają coraz większą uwagę odbiorców i sprawiają, że dobierają oni swoje pojazdy nie tyle do swoich bezpośrednich potrzeb, ale do stylu życia czy cech charakteru. Rower jako manifestacja swoich poglądów, przysłonił częściowo jego podstawową funkcję, jaką jest bez wątpienia możliwość sprawnego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Wiele miast zaopatrzonych jest w miejsca, w których można zdobyć mniej lub bardziej profesjonalne akcesoria do swoich jednośladów lub same rowery. Posiadające sklep rowerowy Poznań, Kraków, Gdańsk czy Wrocław, mają z pewnością poszerzoną ofertę i uruchomioną większą ilość usług, takich jak chociażby serwisy czy montaż części. Zwykle zakup własnego jednośladu ogranicza się do wejścia do sklepu, wybrania pierwszego lepszego modelu, zapłacenia za niego i odjechania w dowolne miejsce.

Nie jest to oczywiście błędne postępowanie, zwłaszcza wtedy, kiedy naszym podstawowym wymaganiem względem roweru jest po prostu to, aby był rowerem. W sytuacji jednak, kiedy do listy wymagań dopisujemy kolejne punkty, takie jak chociażby określenie własnych potrzeb czy długości trasy, którą będziemy mieli w zwyczaju pokonywać każdego dnia, wytypowanie najlepszego modelu będzie wymagało od nas zwiększonej koncentracji.Przede wszystkim warto zaznaczyć do jakich celów ma nam służyć rower. Pomocne w tym względzie może być zastanowienie się w jakiej okolicy mieszkamy. Jeżeli lubimy urządzać sobie wycieczki rowerowe, a pojazd ma nam służyć wyłącznie do rekreacji, będziemy szukali innego sprzętu, niż osoby chcące sprawnie poruszać się po przestrzeniach wysoko zurbanizowanych. Jeszcze inne wymagania będą stawiali zawodowi kolarze czy crossowcy, ze względu na to, że ich sprzęt – jako właściwe narzędzie pracy – musi być dostosowane bezpośrednio do nich samych. Zaopatrzony
Konieczne jest jednak wytężenie swojej uwagi i dokładne zastanowienie się, czego tak naprawdę oczekujemy od swojego jednośladu. Warto zdecydować się na pojazd, który byłby na tyle uniwersalny, że sprawdziłby się niemal w każdej sytuacji. Jeżeli nie jesteśmy zawodowcami, którzy zresztą nie mają większych problemów z dopasowaniem swoich rowerów do własnych oczekiwań, nie starajmy się wybierać monośladów, które są mocno wyspecjalizowane. Jeżeli bowiem kupimy sobie sprzęt do jazdy po szosie, będziemy mieli z nim problem, kiedy wymarzymy sobie wycieczki po górach. Zamiast kupować kilka rowerów, wybierzmy jeden, ale porządny. Porządność oczywiście pociąga za sobą odpowiednio proporcjonalne nakłady finansowe, pamiętajmy jednak, że jest to inwestycja długodystansowa, która nie tylko szybko się zwróci, ale i nie będzie pociągać za sobą kolejnych kosztów, takich jak na przykład konieczność regularnego serwisowania czy wymiany uszkadzających się części.

Jeżeli oferujący nam konkretny sklep rowerowy Poznań czy Kraków posiada sprzęt dostosowany do ich warunków drogowych, a my sami mamy na celu poruszanie się po ich terenie na utwardzonej nawierzchni, dobrze będzie wybrać rower turystyczny, czyli trekkingowy, który ma optymalną wielkość kół i odpowiednio grube opony, które nie tylko nie będą stawiały oporu podczas jazdy, ale i nie sprawią większych problemów w sytuacji, w której będziemy mieli ochotę skrócić sobie czas dotarcia na miejsce i zdecydujemy się zjechać na miękką, piaszczystą nawierzchnię. Warto też zaopatrzyć się we wszystko to, co będzie w stanie ułatwić nam poruszanie się rowerem, a także zadba o nasze bezpieczeństwo, dlatego też jeżeli często przewozimy ze sobą bagaże, zamiast plecaka możemy zdecydować się na torby na bagażnik, albo sam bagażnik, jeżeli nie ma go w podstawowym wyposażeniu naszego wybranego roweru. Podobnie ma się w przypadku oświetlenia, które jest niezbędne, aby przemieszczanie się jednośladem było bezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia, ale i życia. Coraz częściej słyszy się o potrąceniach czy śmiertelnych wypadkach z udziałem rowerzystów, nie ma więc sensu ryzykować dla kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych więcej.

Jeżeli bardzo lubimy spędzać czas zdobywając kolejne leśne szlaki, nie pomijając skomplikowanych czy błotnistych nawierzchni, ale zdarza nam się od czasu do czasu poruszać się po asfalcie, możemy pokusić się o zakup roweru crossowego, który wyposażony jest w inny napęd i mniejsze zębatki przednie, które ułatwią nam poruszanie się po grząskim terenie, bez większej utraty jakości jazdy po czarnej nawierzchni. Oczywiście właściwy jednoślad posiada swoją właściwą cenę, która jest wyższa im lepszy jest sprzęt. Wiadomo jednak, że nie ma potrzeby wydawania długo odkładanych pieniędzy na rower, który będzie tylko i wyłącznie drogi. Cała trudność polega bowiem na dopasowaniu pojazdu do samego siebie. A to nie zawsze musi oznaczać zapożyczanie się. Oczywiście, jeżeli wiemy, że będziemy poruszać się rowerem po mieście i będziemy to robić codziennie przez kilka godzin, powinniśmy wyłożyć kilkaset złotych więcej, żeby osiągnąć odpowiednio wysoki poziom zadowolenia, jednak jeżeli będziemy sobie urządzać turystyczne wycieczki raz na jakiś czas, możemy bez żalu kupić sprzęt o uśrednionej wartości.
Czasami jednak zdarza się, że zależy nam na dobrym rowerze, ale wysokość naszego budżetu pozostawia wiele do życzenia. Wtedy, w myśl zasady „coś za coś”, jesteśmy zmuszeni zrezygnować z kilku wygodnych akcesoriów na rzecz innych, bardziej podstawowych. Takim elementem jest przede wszystkim rama jednośladu. Jeżeli zatem upatrzyliśmy sobie konkretny model, który jednak przewyższa nasze możliwości finansowe, wybierzmy jego tańszy odpowiednik, który zbudowany jest na identycznej ramie. W przypadku rodzin rowerów jest to regularna praktyka, dlatego też ich podstawy konstrukcyjne niewiele się od siebie różnią.