Jak pracuje rzeczoznawca majątkowy?

Jak pracuje rzeczoznawca majątkowy?

Rynek nieruchomości jest bardzo dynamicznie zmieniającym się obszarem działalności gospodarczej. Podlega wielu czynnikom, które, gdy same ulegają zmianie, jednocześnie drastycznie wpływają na cały rynek. Nie każdy, kto planuje transakcję związana z jakąś nieruchomością, jest w stanie na bieżąco i dokładnie orientować się, jak wygląda aktualny stan rzeczy. W tym celu najlepiej rozpocząć współpracę z rzeczoznawcą majątkowym, który rzetelnie i profesjonalnie opracuje wycenę nieruchomości i doprowadzi do pomyślnego sfinalizowania transakcji.

W każdym biurze nieruchomości pracuje sztab wykwalifikowanego personelu. Muszą jak najlepiej orientować się w obecnym rynku nieruchomości i znać mechanizmy jego działania, a wszystko po to, aby jak najlepiej służyć pomocą wszystkim swoim klientom. W tej roli doskonale sprawdza się rzeczoznawca majątkowy, ponieważ to właśnie ten pracownik ma bezpośredni kontakt z klientem biura nieruchomości. Zadaniem każdego rzeczoznawcy jest sporządzenie wyceny nieruchomości. W tym celu, pod uwagę bierze się kilkanaście czynników, od których zależy wysokość ceny. W przypadku, gdy chodzi o nieruchomość budynkową lub lokalową, najważniejsze jest: posiadanie garażu lub miejsca parkingowego na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Bardzo istotny jest standard całego lokalu. Ogólnie rzecz ujmując, określa się, czy budynek lub lokal wymaga przeprowadzenia prac remontowych. W tym celu zwraca się uwagę na poszczególne elementy i ich stan, a są to: rodzaj podłogi (panele, parkiet, płytki, drewno), okna, czy są wymienione, taras, balkon lub loggia, ogródek, klimatyzacja, szafy wnękowe, zabudowa kuchenna, komórka lokatorska oraz ogólnie, czy mieszkanie jest w stanie deweloperskim, czy potrzebuje przeprowadzenia prac wykończeniowych. Dużą uwagę przy sporządzaniu wyceny zwraca się również na funkcjonalność lokalu, a więc, czy jest to mieszkanie jedno- czy wielopoziomowe, czy posiada ciemną kuchnię, czy w formie aneksu kuchennego połączonego z jednym z pokojów, czy lokal znajduje się na poddaszu. W kwestii poziomu, na którym jest mieszkanie bardzo ważne jest, o które dokładnie piętro chodzi szczególnie, gdy cały budynek nie dysponuje windą. Cena zależy również od rodzaju budynku – czy jest to dom wolnostojący, kamienia czy nowe budownictwo (blok, wieżowiec). Określany jest również standard techniczny całego budynku, a zatem czy jest, i w jakim stanie, brama wjazdowa, ogrodzenie, domofon lub wideofon, odnowiona klatka schodowa oraz nowa lub odświeżona elewacja, ocieplenie budynku, najlepiej, aby zostało wykonane w ciągu kilku ostatnich lat. Bardzo ważne przy ustalaniu ceny jest również to, czy budynku lub lokal jest własnością spółdzielczą, czy prywatną. Oczywiście, standardowymi czynnikami, od których zależy wartość nieruchomości jest jej lokalizacja oraz wielkość powierzchni użytkowej.

wnętrze mieszkaniaRzeczoznawca majątkowy nie tylko dobrze orientuje się we wszystkich wyżej wymienionych elementach, od których uzależniona jest wycena. W tym celu trzeba bowiem umieć odczytywać raporty rynku nieruchomości. Tego rodzaju dokumenty tworzono są przez Związek banków Polskich i mają charakter okresowy. Są bowiem tworzone cyklicznie, raz na jakiś czas. Stanowią bardzo ważne źródło wiedzy dla każdego, kto zajmuje się nieruchomościami. Są to bowiem raporty o cenach transakcyjnych nieruchomości, analizach długoterminowych trendów oraz o kredytach mieszkaniowych. Informują o wzrostach oraz spadkach średnich cen nieruchomości oraz o oprocentowaniach kredytów mieszkaniowych. Wszystko to należy wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o dokonaniu kupna lub sprzedaży danej nieruchomości. Oczywiście, zanim podejmie się współpracę z biurem nieruchomości, można samodzielnie określić wartość budynku, lokalu lub gruntu. Wystarczy skorzystać z nowej aplikacji internetowej, jaką jest wyceniarka. Bez przeszkód można używać jej za pośrednictwem internetu, czyli w trybie on-line lub pobrać, a następnie zainstalować na własnym komputerze lub w telefonie komórkowym. Dużym plusem wyceniarki jest możliwość bezpłatnego korzystania z niej oraz duża i łatwa dostępność. Są jednak również minusy korzystania z takiej aplikacji. Wyceniarka korzysta z baz danych, które nie są zbyt często aktualizowane. W związku z tym, określona przy jej pomocy wartość nieruchomości może znacznie różnić się od rzeczywistości. Tak więc, należy pamiętać, aby wyceniarke traktować jako narzędzie pomocnicze, a sporządzoną za jej pośrednictwem wycenę, jako cenę orientacyjną. Niezastąpiona w tym przypadku jest współpraca z profesjonalistą z branży, a więc rzeczoznawcą majątkowym. Nie tylko posiada on sprawdzone i rzetelne informacje o całym rynku nieruchomości, ale również może służyć cennymi poradami. Przede wszystkim, rzeczoznawca majątkowy jest w stanie określić, czy dany moment jest najlepszym na przeprowadzanie transakcji związanych z nieruchomościami. Czasami bowiem lepiej zaczekać na bardziej odpowiedni czas, kiedy ceny nieruchomości będą korzystne odpowiednio dla kupujących lub sprzedających. Taką wiedzę zasługuje dzięki długoletniemu doświadczeniu zawodowemu, które pozwoliło mu poznać rozmaite mechanizmy funkcjonowania rynku nieruchomości.

Decydując się na kupo lub sprzedaż nieruchomości, warto choć w minimalnym stopniu orientować się w aktualnym rynku nieruchomości, ale najważniejsze jest to, by podjąć współpracę z osobą kompetentną. Dzięki temu uniknie się nietrafionej transakcji. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku, gdy w grę wchodzą duże pieniądze, a przy nieruchomościach tak właśnie zazwyczaj jest. Podstawową wiedzą jest rozróżnianie rodzajów nieruchomości, a więc, istnieją cztery podstawowe: nieruchomości budynkowe, lokalowe, gruntowe oraz leśne. Jeszcze za czasów Napoleona Bonapartego stworzony przez niego kodeks wprowadził jeszcze jedno rozróżnienie nieruchomości, która dotyczyła całego piętra danego budynku. Na mocy dokumentów intertemporalnych, tego rodzaju nieruchomość została zachowana w przypadku bloków, kamienic itp. budynków, w których na jednym piętrze mieszka klika różnych rodzin. W efekcie końcowym najważniejszym dokumentem podczas transakcji dotyczącej nieruchomości staje się wycena. Na stronie http://zentropypartners.pl/ znajdują się cenne wiadomości, które podczas poszukiwania mieszkania czy innej nieruchomości warto sobie przyswoić, by – przede wszystkim – nie dać się oszukać.