Inwestycja w nieruchomości

Inwestycja w nieruchomości

Posiadanie wolnych środków pieniężnych sprawia, że często zastanawiamy się nad ich zainwestowaniem. Alternatywą są oczywiście różnego rodzaju fundusze inwestycyjne i lokaty, jednak coraz częściej dla wielu osób taka opcja okazuje się niewystarczająca (mimo tego, że na rynku w podobnych ofertach można dosłownie i w przenośni przebierać). Inwestować można natomiast w zasadzie we wszystko. Otwarty rynek, mnogość różnego rodzaju firm na rynku oraz nowoczesne technologie sprawiają, że człowiek naprawdę nie widzi jakichkolwiek ograniczeń. Niestety nieznajomość rynku może nam w dużym stopniu zaszkodzić, a inwestycja w ryzykowny biznes skończyć się utratą wspomnianych środków pieniężnych. W co można zatem zainwestować tak, by czuć się w miarę bezpiecznie? Okazuje się, że idealną opcją jest ulokowanie swoich finansów w nieruchomościach. Jeśli mamy wystarczające środki, zakup mieszkania czy biura zagwarantuje nam w przyszłości stały przypływ gotówki. Oczywiście warto przy tym pamiętać, że niezwykle ważne okazują się takie elementy jak lokalizacja nieruchomości czy jej stan.

Na rynku działają oczywiście osoby (fizyczne lub prawne), które zajmują się profesjonalnie inwestowaniem w różnego rodzaju nieruchomości. Chodzi tutaj nie tyle o kupno konkretnego budynku, co raczej o jego stworzenie. O jakich osobach mowa?

Praca dewelopera

Deweloper to inaczej po prostu inwestor, dokonujący profesjonalnej inwestycji w jakąś budowę. Co ciekawe, wspomniana budowa może dotyczyć bardzo różnego rodzaju nieruchomości. W ostatnich latach większość z nich wiąże się z budynkami mieszkalnymi. Prym wiodą również nieruchomości biurowe czy handlowe. Nieco mniejszym zainteresowaniem deweloperów cieszą się budynki przemysłowe, jednak i takich z roku na rok przybywa. Praca dewelopera znana jest nie tylko w Polsce, ponieważ branża budowlana prężnie rozwija się w wielu innych krajach. Jeśli deweloper decyduje się na inwestycję w dany projekt, zazwyczaj jest z nim związany do końca budowy. A często nawet dłużej, jeśli pomieszczenia w danym budynku nie są sprzedawane, tylko wynajmowane. Taka sytuacja dotyczy najczęściej budynków biurowych bądź handlowych. Coraz częściej budynki stricte mieszkalne także posiadają przestrzenie użytkowe, które można wynająć. Zazwyczaj te ostatnie znajdują się na najniższej kondygnacji i są użytkowane przez sklepy spożywcze, gabinety lekarskie czy gabinety kosmetyczno-fryzjerskie.

Deweloperzy na polskim rynku

W Polsce deweloperzy skupiają się przede wszystkim wokół większych miast, ponieważ to w tych ostatnich tkwi największy potencjał. Społeczeństwo nadal emigruje do miast i często osiedla się tam na kilkadziesiąt lat. Co ciekawe, spora część inwestorów jakiś czas temu zwróciła się również w stronę inwestycji podmiejskich. Mimo iż na mieszkańców aglomeracji praca czeka w centrum, ci ostatni swojego miejsca na ziemi poszukują pod miastem. Tak zwane osiedla podmiejskie są zatem tym, w co – przynajmniej przez kilka kolejnych lat – inwestorom będzie opłacało się inwestować. Najbardziej zaufani deweloperzy znajdują się w takich miastach jak Poznań czy Warszawa. To właśnie tam sprzedaż mieszkań rośnie z roku na rok.

Nieruchomość na wynajem

Jeśli posiadamy wolne środki finansowe, możemy spokojnie zainwestować je w kupno mieszkania na sprzedaż pod wynajem. Taka opcja okazuje się niezwykle atrakcyjna przede wszystkim w kontekście dużych miast, do których co roku przybywają nowi studenci. Nie na wszystkich czekają miejsca w akademikach, dlatego idealną alternatywą dla młodych okazują się mieszkania oferowane na wynajem. W zależności od tego, jaką kwotą dysponujemy, możemy zdecydować się na kupno mieszkania z rynku wtórnego bądź na kupno mieszkania z rynku pierwotnego. Warto oczywiście pamiętać, że te pierwsze z reguły charakteryzują się niższym standardem. To z kolei oznacza, że kwota otrzymywana za wynajem będzie niższa. Oferty wystawiane przez deweloperów nierzadko dotyczą bardzo nowoczesnych i profesjonalnie wykonanych budynków. Automatycznie w takiej sytuacji potencjalny właściciel będzie mógł otrzymać za wynajem większą kwotę. Trzeba również zaznaczyć, że większym zainteresowaniem ze strony najemców cieszą się mieszkania kilkupokojowe. Kawalerki czy mieszkania dwupokojowe (w tym często jeden pokój z aneksem kuchennym) to opcja dla par i młodych małżeństw z małymi dziećmi. Za kilkupokojowe lokum czynsz będzie oczywiście większy. Nie tylko dlatego, że mieszkanie ma większy metraż, ale również dlatego, że w takim miejscu zamieszka większa liczba osób. W niektórych mieszkaniach studenckich można spotkać nawet 6 osób na 3 pokojach. Jeśli każda z nich zapłaci 400 złotych, po odliczeniu czynszu do spółdzielni możemy zachować dla siebie nawet 1,5 tysiąca złotych.

Inwestycja w przyszłość

Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania pod wynajem z myślą o swoich dzieciach. Jeśli zawczasu nabędziemy nieruchomość i będziemy ją wynajmować, za kilka czy często kilkanaście lat nasza pociecha będzie mogła wprowadzić się do własnego mieszkania, gdy pójdzie na studia. Dla młodych ludzi jest to ogromne ułatwienie, dlatego w miarę możliwości rodzice decydują się na inwestowanie w nieruchomości mieszkalne.

Czy inwestycja w nieruchomości może się opłacić? Z pewnością tak, jednak przed potencjalnym zakupem warto zbadać aktualny rynek nieruchomości. Często okazuje się, ze trafiamy na niezwykłą okazję. Innym razem lepiej poczekać, by nie stracić ciężko zarobionych pieniędzy. W efekcie wydaje się jednak, że inwestować można i jak najbardziej warto.

Podobne wiadomości